Pokud jste strávili čas na mezinárodních stavbách, viděli jste podvodný list oceli:
| čínská GB | US ASTM | Japonská JIS | Evropská EN | Starší německý DIN |
|---|---|---|---|---|
| Q235 | A36 | SS400 | S235JR/J0/J2 | St37-2 |
| Q345 (formálně aktualizováno na Q355 v aktuálních normách GB) | A572 Gr50 | SM490 | S355JR/J0/J2 | St44-3 |
Toto je však velmi zjednodušený odkaz -, který odpovídá třídám pouze podle základní meze kluzu a zcela se rozpadá, když pracujete se strukturálními dutými profily (čtvercové, obdélníkové nebo kulaté trubky). Spoléhat se na tuto línou-procházku může vést ke katastrofickým a nákladným následkům: praskání svaru, křehký lom při nízkých teplotách nebo přímé-neúspěšné kontroly třetí strany-, které zkrátí projekty o týdny zpět. Níže je přesně uvedeno, jak se tyto normy liší pro duté profily, které třídy jsou ve skutečnosti zaměnitelné a jak vybrat materiály, aby byly návrhy bezpečné, v souladu s kódem- a snadno se instalovaly.
Část 1: Základní regionální normy pro ocelové trubky a běžné jakosti
Každá oblast má samostatné, účelové-vytvořené standardy pro konstrukční trubky s označením třídy, která nemapují 1:1 přes hranice:
Čína:
Nejrozšířenější specifikace pro duté profily tvářené za studena-jeGB/T 6728 Za studena-formované ocelové duté profily pro obecné konstrukce, spárované s běžnými třídami Q235B a Q355B. Dvě další často zmiňované normy jsou GB/T 3091 (svařovaná ocelová trubka pro nízkotlaký-převod kapaliny) a GB/T 8162 (bezešvá ocelová trubka pro konstrukční použití).
Spojené státy:
ASTM A500: Dominantní standard pro za studena tvářené-svařované a bezešvé konstrukční trubky z uhlíkové oceli. Nejčastěji specifikovanými druhy jsou stupeň B (výtěžnost 315 MPa) a stupeň C (výtěžnost 345 MPa).
ASTM A501: Standard pro konstrukční trubky tvářené za tepla-, typicky vyráběné z deskové suroviny A36 (výtěžnost 250 MPa) nebo A572 Gr.50 (výtěžnost 345 MPa).
⚠️ Kritická poznámka: Jako tahouna pro za studena{0}}tvarované americké strukturální trubky jsou A500 Gr.B a Gr.C - nikoli A36. A36 se téměř výhradně používá pro trubky A501 nebo ploché ocelové plechy tvářené za tepla-. Nikdy nepředpokládejte, že „ocelová trubka A36“ je ekvivalentní k A500.
Evropa: EN 10219zahrnuje za studena svařované duté profily tvářené za studena, včetně S235JRH, S275J0H a S355J2H. Odpovídající norma pro duté profily tvářené za tepla-je EN 10210.
Japonsko: Čtvercové trubky z uhlíkové oceli JIS G3466 pro všeobecné konstrukční účelydefinuje vyhrazené třídy trubek STKR400 a STKR490. Obecné konstrukční třídy desek SS400 a SM490 se také běžně používají pro konstrukční potrubní aplikace.
Část 2: Kritické mezery ve výkonu Žádné zmínky v rychlých cheatech
Síla kluzu vypráví jen malý zlomek příběhu. Neshody v těchto třech vlastnostech způsobují velkou většinu poruch v terénu a problémů s kontrolami:
1. Nárazová houževnatost: Nejvíce přehlížené riziko selhání
Rázová houževnatost - schopnost materiálu odolat praskání při náhlém zatížení, zejména při nízkých teplotách -, je nejčastějším zdrojem křížových-chyb standardní neshody:
Evropské třídy EN 10219 používají jasné přípony k definování zaručeného výkonu Charpyho V-vrubového dopadu:
JR: Minimální nárazová energie 27 J při +20 stupni (pokojová teplota)
J0: Minimálně 27J nárazová energie při 0 stupních
J2: Minimální nárazová energie 27J při -20 stupních
Čínské třídy GB mají stejnou strukturu teplotních vrstev: Q235B zaručuje nárazový výkon při +20 stupních, Q235C při 0 stupních, Q235D při -20 stupních; stejné úrovně platí pro třídy Q355B/C/D.
US ASTM A500 anoneve výchozím nastavení nařídit testování dopadu. Požadavky na dopad platí pouze tehdy, jsou-li výslovně uvedeny ve smlouvě (např. doplňkový požadavek S1 pro nízkoteplotní-službu), takže jeho vhodnost pro chladná prostředí vyžaduje výslovné ověření. Pro materiál A572 Gr.50 lze také přidat dodatečné požadavky na rázy.
Japonské třídy JIS: SS400 a STKR400 nemají žádné povinné požadavky na energii nárazu. SM490 je rozdělen na podtřídy A/B/C-, přičemž pouze třída C vyžaduje zaručený nárazový výkon při 0 stupních .
To znamená: Q355B a S355JR mají téměř stejnou pevnost, ale oba zaručují rázovou houževnatost pouze při pokojové teplotě. Nahrazení Q355B vyšší-houževnatostí S355J2H (hodnoceno pro -20stupňovou službu) je zcela bezpečné a konzervativní. Vrácení této výměny - s použitím pouze pokojové{11}}teploty-v chladném klimatu - vytváří extrémní riziko křehkých zlomenin. Pokud plánujete používat ASTM A500 Gr.C v prostředí s nízkou teplotou, musíte ve své objednávce výslovně uvést požadované teploty nárazové zkoušky a minimální energetické hodnoty.
2. Chemické složení a svařitelnost
Chemické složení - a konkrétně hodnota uhlíkového ekvivalentu (CEV) - přímo určuje, jaká je pravděpodobnost prasknutí svarů:
Evropské normy prosazují nejpřísnější limity CEV: EN 10219 obvykle vyžaduje CEV menší nebo rovno 0,45 % pro S355J2H, což snižuje kalení v oblasti ovlivněné teplem svaru-a snižuje riziko prasklin.
Čínský GB Q355B, na GB/T 1591, také obvykle splňuje CEV menší nebo rovný 0,45 %, pokud je vyroben jako normalizovaný nebo termomechanicky kontrolovaný válcovaný materiál (TMCP) s jemnou zrnitostí. Všimněte si, že některé válcovny dodávají Q355B ve stavu -válcovaném za tepla-, takže hodnota CEV by měla být pro kritické aplikace potvrzena prostřednictvím zkušebních protokolů válcovny.
ASTM A500 stanoví pouze maximální limity pro jednotlivé chemické prvky (např. uhlík Menší nebo roven 0,26 %) spíše než striktní kontrolu CEV. Svařování materiálu A500 může vyžadovat vyšší teploty předehřívání, aby se zabránilo praskání způsobenému vodíkem-.
Japonský JIS SS400 má volnější limity pro zbytkové prvky: umožňuje obsah fosforu až 0,050 % ve srovnání s přísnější limitní normou Méně než nebo rovnou 0,035 % v jakostech EN a GB, což může snížit houževnatost zóny svaru.
3. Rozměrové tolerance: Nedovolte, aby neshody při instalaci vykolejily
I když se pevnost a houževnatost shodují, nesoulad tolerance může znemožnit montáž dílů na místě:
Tolerance vnějšího průměru/délky strany: EN 10219 stanoví relativně těsné limity pro duté profily tvářené za studena- (např. ±1 % jmenovité délky strany, s minimální odchylkou ±0,5 mm). ASTM A500 také obsahuje podrobné toleranční tabulky pokrývající vnější obvod, zkroucení a další rozměrové metriky s malými, ale významnými rozdíly oproti limitům EN. Čínský GB/T 6728 používá svůj vlastní nezávislý toleranční rámec.
Přesnost tloušťky stěny: Většina norem se zaměřuje na nominální toleranci ±10 % tloušťky stěny, ale přípustné pod-mezi tolerance se liší podle specifikací. Před zahájením výroby vždy zkontrolujte-tolerance dodaného produktu s přijatelnými limity odchylek vašeho návrhu.
Část 3: Praktická pravidla pro výměnu – kdy vyměnit, kdy ověřit
Swapy, které můžete provádět s plnou důvěrou (aplikace s nízkým{0}}rizikem)
U nenosných -zatížených-komponent v tropickém nebo mírném vnitřním prostředí - včetně přístupových držáků, madel a zábradlí - můžete volně přepínat mezi Q235B, A500 Gr.B a S235JRH bez dalšího ověřování. Tyto výměny jsou zcela bezpečné, pokud používáte odpovídající svařovací materiály a vaše základní strukturální výpočty projdou.
Swapy, které nikdy nesmíte provádět naslepo (způsobují katastrofální selhání)
Pro tyto vysoce rizikové případy{0}}neexistují žádné zkratky:
Oblasti se studeným klimatem (např. severovýchodní Čína, severní Evropa, Kanada): Musíte zadat stupně hodnocené pro nízké-teplotní dopady s příponami J2 (EN) nebo D (GB), například S355J2H nebo Q355D. Pro tyto aplikace nikdy nepoužívejte standardní, -nárazem netestovaný-A500.
Dynamické nosné konstrukce (např. jeřábové nosníky, nosné rámy pro vibrační zařízení): Tyto aplikace vyžadují vysokou rázovou houževnatost. Doporučujeme specifikovat třídy splňující požadavky na rázovou houževnatost EN J0/J2 nebo přidat povinné požadavky Charpyho V-vrubové rázové zkoušky pro materiál pocházející z ASTM-.
Kritické svarové spoje s rizikem únavy: Samotné srovnávání známek nestačí. Musíte také ověřit hodnoty uhlíkového ekvivalentu materiálu a určit, že ocel je dodávána v normalizovaném stavu nebo ve stavu TMCP, aby byl zajištěn konzistentní a předvídatelný výkon svařování.
Závěrečná myšlenka
Výběr konstrukčních ocelových trubek je nakonec mnohem jednodušší, než se zdá z křížových{0}}standardních srovnávacích tabulek. Zapomeňte na příliš-zjednodušené-tabulky o síle - každý stupeň, bez ohledu na to, z kterého standardu pochází, lze hodnotit podle čtyř-nesporných faktorů:
Pevnost (nosnost-zátěže)
Houževnatost při nízkých-teplotách (odolnost vůči křehkému lomu v chladných podmínkách)
Svařitelnost (řídí se převážně uhlíkovým ekvivalentem, aby se zabránilo prasklinám ve spojení)
Rozměrová přesnost (pro zajištění správného uložení dílů na místě)
Vyplňte tyto čtyři kontroly pro každou specifikaci a budete moci procházet výběrem materiálu na jakémkoli globálním projektu - bez ohledu na to, zda specifikace vyžaduje GB, ASTM, JIS, EN nebo DIN -, aniž by došlo k překvapivým selháním, zasekávání při kontrole nebo nákladným přepracováním.







